Generic placeholder image Genel Bilgi

Güvenlik Kamera Sistemleri Hakkında Genel Bilgi

Burada vereceğimiz bilgiler güvenlik kamera sistemleri hakkında basit ve temel bilgilerdir. Çünkü güvenlik kamera sistemleri hakkında geniş kapsamlı bilgi vermeye kalktığımızda hem sizler sıkılırsınız hemde başlı başına bir kitap yazmak gerekir.

Korunmak insanın en temel iç güdülerinden biridir. Günümüzde de korunmak deyince akla gelen yöntemlerin başında güvenlik kameraları gelir. canımızı malımızı korumak için güvenlik kameralarına baş vururuz, aslında güvenlik kamera sistemlerinin en büyük faydası ortamı sürekli kayıt altında tutması sebebiyle caydırıcılıktır. Teknolojinin bize sunduğu bu faydalı sistemi genel olarak üç ana kategoriye ayırdık.

  Güvenlik kamera sisteminin temel elemanları

 1. Kayıt Cihazı
 2. Hard Disk (HDD)
 3. Monitör
 4. Kameralar
 5. Adaptör
 6. Kablo ve muhtevi aparatlar

  Güvenlik kamera sisteminin uzaktan izlemesi ve kontrolü

 1. internet bağlantısı
 2. Bilgisayar, tablet yada cep telefonu
 3. Uyumlu izleme programı
 4. sabit ip (hersistemde şart değildir)

  Güvenlik kamera sisteminin gelişmiş yapılandırması

 1. Hedefe yönlendirme
 2. Optik yakınlaştırma
 3. Sese duyarlılık
 4. Yüz tanıma
 5. Plaka Okuma
 6. vb....

Bu kategorilemeler cok değişik özellikler baz alınarak farklı şekillerde yapılabilir, çeşitlendirilebilir. Biz bu bölümlemeyi detaya girmeden sade ve akılda kalıcı olmasına özen göstererek yaptık.

Aşağıda ise günümüzde en çok kullanılan iki ana sistemi inceleyip kıyaslayacağız bunlar AHD ve IP sistemlerdir. Bu sistemler kameranın çektiği görüntünün kayıt cihazına aktarım şekline göre isimlerini almıştır, iki sistemin de avantajları ve dez avantajları vardır. Önemli olan Kullanılacağı yere daha uygun olan sistemi seçmek ve düzgün yapılandırmaktır.

En Başa Dön

Generic placeholder image AHD Güvenlik Kameraları

AHD kamera sisteminde görüntü HD kalitede kaydedilir ve görüntü televizyonlarımızdaki çanak-reciver sistemine benzer şekilde aktarılır. Kullanılan aktarım kablosunun genel adı CCTV kablodur. görüntü-ses-güç aynı kablo üzerinden aktarılır, kayıt cihazına her kamera için ayrı kablo çekilir, kısa mesafelerde daha ekonomik ve çok verimlidir, ancak uzak mesafelere görüntüyü taşımak meşakatlidir kablolama giderleri yüksek olur ve uzak mesafede IP sisteme kıyasla daha çabuk arıza verebilir.

En Başa Dön

Generic placeholder image IP Güvenlik Kameraları

IP kamera sistemlerinde görüntü HD kalitede kaydedilir ancak görüntü aktarımı network ağı üzerinden yapılır. Kameraların her biri birer ip alır ve her kamera için kayıt cihazına ayrı kablo çekilmesi zorunlu değildir. Kısa mesafelerde kullanılabilir anca kısa mesafede AHD sisteme kıyasla yüksek maliyetlidir ve görüntü gecikmeli olabilir. uzak mesafelerde kullanılması AHD sisteme göre maliyeti düşürebilir, iyi yapılandırılması durumunda arıza riski AHD sisteme kıyasla daha düşük olacaktır.

En Başa Dön